1 Styczniowe Prześwietlenie Miesiąca jest wyjątkowo obfite! Swoje relacje przesłało aż 5 parafii – i o to właśnie nam chodzi! Co wydarzyło się w styczniu w…

…parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie?

W ramach spotkania 31 stycznia nasza oaza wybrała się do cieszyńskiego klubu młodzieżowego "Rewolucja" . Tam razem z Oazą ze Skoczowa i Oazą Dorosłych z Cieszyna wspólnie kolędowaliśmy, przy okazji korzystając ze słodkiego poczęstunku. Każdemu z zebranych śpiewanie w tak miłym towarzystwie niewątpliwie sprawiało dużą radość. Przy akompaniamencie instrumentów, na których grali nasi muzycy, wykonaliśmy kilkanaście najpiękniejszych kolęd polskich.

W przerwie między kolejnymi utworami mieliśmy czas na rozmowę przy kawie z naszymi znajomymi. Takie wydarzenie to świetna okazja do zawiązania nowych znajomości, jak i spotkania przyjaciół, z którymi dawno się nie widzieliśmy. Wszystkiemu towarzyszyły uśmiechy i dobra zabawa. Niestety, spotkanie wkrótce dobiegło końca. Zakończyliśmy je odśpiewanym w licznym gronie Apelem Jasnogórskim.


Marysia Król

…parafii pw. Nawiedzenia NMP w Hałcnowie?

Styczeń nasza wspólnota rozpoczęła od tradycyjnego, wspólnego kolędowania przy żłobku. Był to czas modlitwy i radości z narodzenia Pana! Mimo, że już tydzień później zaczęły się ferie zimowe, my nie zwolniliśmy tempa. Najpierw spotkaliśmy się na nocnym maratonie filmowym w Domu Parafialnym. W przerwach między filmami nasi animatorzy poprowadzili kilka zabaw integracyjnych. Na zakończenie ferii zorganizowaliśmy wieczór gier planszowych. Każdy przyniósł swoje ulubione gry, dzięki czemu nie zabrakło nam pomysłów na zabawę. Chwała Panu za ten wspólny czas radości i modlitwy!

 

…parafii pw. Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku?

Styczeń obfitował w naszej oazie w różne wydarzenia. Najpierw wspólnie powitaliśmy Nowy Rok na balu w salce pod plebanią. W dniu 1 stycznia jak co roku wyruszyliśmy z kolędą do rodzin naszej parafii, a 6 stycznia naszą inscenizację, dzięki życzliwości ks. Proboszcza, przedstawialiśmy po mszach świętych. Ofiara, którą zebraliśmy, zostanie przeznaczona na dofinansowanie do rekolekcji wakacyjnych. Jak w poprzednich latach w rolę Żyda wcielił się nasz ksiądz Jakub Musur, tym razem prowadząc na łańcuchu kozę. Do typowych przyśpiewek dołączyliśmy własne autorskie teksty, mówiące o problemach naszej dzielnicy, a także - jak zauważyli nasi księża- ,,przypięliśmy łatkę’’ VIP-om parafialnym (duszpasterzom też ).
W czasie ferii, dzięki wspaniałomyślności ks. Czesława Chrząszcza, naszego drugiego opiekuna, pojechaliśmy na wycieczkę-pielgrzymkę szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii i Wadowic. Zwiedziliśmy muzeum JP II w Wadowicach, w Radoczy uczestniczyliśmy w Mszy świętej, a następnie w ciszy adorowaliśmy Pana Jezusa. Na koniec na Czarnym Groniu zjeżdżaliśmy ,,na byle czym”, a potem udaliśmy się na lodowisko. Warto podkreślić, że nasi rodzice, których ks. Czesław również zaprosił na ten wyjazd, wręczyli mu w czasie mszy świętej MARGARETKĘ i złożyli przyrzeczenie, że będą modlić się w jego intencji.

 

…parafii pw. św. Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku

Piątkowy wieczór tradycyjnie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w nowym miejscu. Od teraz mamy do dyspozycji dolne salki w naszym kościele, które zostały pięknie wyremontowane. Jak zawsze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy i zapalenia świecy. Już na samym początku dziękowaliśmy Panu Boga za możliwość spotkania w takich warunkach.
Następnie każda grupa miała czas na przeprowadzenie spotkania, a przede wszystkim rozmowę. Później przeszliśmy do śpiewu. Oczywiście nie mogło zabraknąć integracji i wspólnych zabaw. Rozpoczęliśmy od pracy w grupach, tworzyliśmy własne krzyżówki i układaliśmy pytania dla uczestników. Hasła były związane ze słowami, które opisują naszą oazę: wspólnota, przyjaciel, radość, uśmiech itp. . Potem mieliśmy jeszcze trochę czasu na naszą ulubioną zabawę pt. „Sąsiedzi”. Na koniec przyszedł czas, aby się wyciszyć i jeszcze raz wspólnie stanąć w kręgu. W końcowej modlitwie powierzyliśmy Panu Bogu nadchodzący czas ferii. Puściliśmy tradycyjną oazową ,,iskierkę” i rozeszliśmy się do domów.
Już czekamy na kolejne spotkanie zaraz po feriach i pozdrawiamy wszystkich oazowiczów z naszego dekanatu.?

 

…parafii pw. św. Macieja w Andrychowie?

Jak co piątek nasze spotkanie rozpoczęliśmy od Eucharystii, którą ubogacaliśmy swoim śpiewem. Po owocnych spotkaniach w grupach usiedliśmy wspólnie, aby wysłuchać konferencji. Mieliśmy przyjemność gościć Martę, naszą koleżankę, która jest animatorką oazową, ale działa również w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym „Młodzi Światu”. Odwiedziła nas, aby opowiedzieć nam trochę o swoim powołaniu. W wakacje miała okazje wybrać się na dwumiesięczną misje do Bangladeszu, gdzie mogła dawać świadectwo swojej wiary. Co tam robiła? Pomagała na placówce salezjańskiej, w czasie lekcji, w zajęciach dodatkowych, uczyła angielskiego, a także była animatorką w oratorium. Opowiedziała nam także o prostej, codziennej życzliwości oraz gościnności mieszkańców. Choć nie mają dużo, zawsze z otwartością dzielą się tym co mają. Sądzę, że obecność Marty dodała im na pewno odwagi oraz była czasem łaski dla wszystkich. Dziękujemy bardzo Marcie, że podzieliła się z nami swoją historią oraz że wielu z nas zainspirowała. Możemy się pomodlić za Martę oraz innych misjonarzy, aby nadal mogli dzielić się swoją wiarą i dobrocią z tymi, którzy jej potrzebują na całym świecie.

Bożena Bałos

ozio_gallery_nano

Dziękujemy Oazowiczom z Cieszyna, Hałcnowa, Lipnika, Zagórnika i Andrychowa za podzielenie się zdjęciami i relacją i czekamy na WIĘCEJ na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.