IMG 20181124 1855431 DKSowe Prześwietlenie Miesiąca jeszcze nigdy nie było tak obszerne. Zapewniamy jednak, że warto przeczytać do końca! Zaparzcie ulubioną herbatę, rozsiądźcie się wygodnie… i zaczynamy!


Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie


W piątkowe wieczory sale i korytarze Katolickiego Liceum w Cieszynie rozbrzmiewają głosami – to tutaj co tydzień swoje spotkania prowadzi oaza młodzieżowa przy parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Każdorazowo rozpoczynamy wspólną Eucharystią o godzinie 18.00, starając się naszym udziałem uświetnić liturgię. Po Mszy spotykamy się w mniejszych grupach, dzieląc się naszymi przeżyciami, spostrzeżeniami, ale także przygotowując się do rekolekcji wakacyjnych. Jest nas ponad 30 osób w „cieszyńskiej młodzieżówce”, ale nie zawsze każdy może dotrzeć na nasze piątkowe spotkania. Dlatego dwa razy do roku przeżywamy wspólnie Oazę Modlitwy, która wiąże się z weekendowym wyjazdem poza miasto.

 


Tej jesieni naszym celem była Istebna, a tematem OMu – Eucharystia i Wspólnota. Spędziliśmy wspólnie prawie trzy dni, od piątku aż do niedzieli. Wyjazd rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji, po której zostaliśmy przydzieleni do mniejszych grup, a cały pierwszy dzień zwieńczyliśmy wspólną Eucharystią.
Sobota przyniosła dużo nauki, ale też zabawy i odpoczynku. W grupach animatorzy prowadzili spotkanie na temat Eucharystii jako modlitwy wspólnotowej. Dzieliliśmy się własnym doświadczeniem i odczuciami, rozmawialiśmy o roli Eucharystii, a także o tym, gdzie w tym wszystkim odnaleźć wspólnotę. Nowym dla nas doświadczeniem była chwila podsumowania i wyciągnięcia wniosków już w większym gronie, gdy spotkaliśmy się wszyscy razem. Zakończenie spotkań (tych w mniejszych grupach) wspólnie i wspólne postanowienia dają nam bardzo silne poczucie jedności.


Oaza Modlitwy to jednak też czas na odpoczynek i zabawę, którą zapewnili nam animatorzy, przygotowując dla nas pogodne wieczory. Śmiechom nie było końca, a wielu z nas zacieśniło tym samy więzi między sobą. Jak dnia poprzedniego wszystko uwieńczyła konferencja księdza i Eucharystia oraz modlitwa wieczorna, po której nastał czas na Silencium Sacrum – świętą ciszę, która trwa od modlitwy wieczornej aż do jutrzni, kiedy można zostać sam na sam ze swoimi myślami i ułożyć sobie wszystkie nowe informacje i przeżycia.


Niedzielę rozpoczęliśmy jutrznią, w planie dnia nie zabrakło także spotkań w grupach i godziny świadectw, w trakcie której każdy mógł się podzielić swoimi doświadczeniami OMu z resztą. Swoją obecnością przy obiedzie zaszczycił nas również założyciel Domu Rekolekcyjnego, w którym gościliśmy.
Każdy z nas dowiedział się trochę więcej o wspólnocie i Eucharystii, spędził czas z przyjaciółmi z oazy, ale też odpoczął i nabrał sił na kolejne dni i tygodnie. Wszyscy z radością czekają na następne piątki, kiedy znowu możemy się wspólnie spotkać, pomodlić, pobawić. Mamy nadzieję, że nasa oaza będzie rosnąć i zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby nas odwiedzić!

 


Parafia pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej (Osiedle Karpackie)


W listopadzie oaza z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej na Osiedlu Karpackim udała się na trzydniowy wyjazd, nazywany przez nas trzydniówką. Wybraliśmy się do Ustronia do parafii pw. św. Klemensa. Wyjazd miał na celu zintegrować grupę wraz z nowym opiekunem oraz zbliżyć do Boga.

Podczas wyjazdu chodziliśmy na wycieczki krajoznawcze połączone ze wspólną modlitwą. Mieliśmy również pogodne wieczory, szkołę śpiewu, spotkania w grupach, słowem: sporo treści i dobrej zabawy. Jedliśmy wspólne (pyszne) posiłki, korzystając z uprzejmości parafii, w której nocowaliśmy. Najważniejszą częścią dnia była Msza święta. Ministranci należący do naszej grupy oazowej służyli przy ołtarzu. Nie brakło również czasu na wspólne spędzanie czasu na różnych grach, zabawach, tańcach czy zwykłych rozmowach. Korzystaliśmy również z gościnności kawiarenki parafialnej „Pod zielonym rowerem”, pijąc pyszną kawę oraz herbatkę.
Trzydniówka została jednogłośnie uznana za udaną. Wszyscy niezależnie od wieku chętnie udaliby się na podobną kolejny raz. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy miło spędzić czas „po Bożemu”.
 
 


Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie

Oaza młodzieżowa z naszej parafii miniony weekend spędziła w domu rekolekcyjnym sióstr zakonnych w Lipniku. Rekolekcje weekendowe są już naszą wieloletnią tradycją. Wyjazdy te odbywają się dwa razy do roku: na wiosnę i jesień. Tym razem do wspólnego przeżycia dni skupienia, których temat brzmiał „Podłącz się do ŹRÓDŁA”, zaprosiliśmy także członków Liturgicznej Służby Ołtarza.

Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą podczas piątkowej Eucharystii o godzinie 18.00. Później wszyscy razem przejechaliśmy autobusem do domu Sióstr, które jak zwykle powitały nas serdecznie pyszną kolacją. Dzień zakończyliśmy filmem „Patrol” i wieczorną modlitwą.

Sobotni poranek powitaliśmy odmówieniem jutrzni. Po śniadaniu zajęliśmy się właściwą częścią rekolekcji i wzięliśmy udział w spotkaniach w grupach poświęconych modlitwie. Kolejnym punktem programu był Namiot Spotkania, podczas której medytowaliśmy nad tekstem Ewangelii również mówiącym o modlitwie. W centrum dnia znajdowała się Msza święta, a tuż po niej konferencja wygłoszone przez naszego Księdza Moderatora – Macieja Korneckiego. Ksiądz mówił o niedocenianej dziś, a niezwykle wartościowej, bo danej nam przez samego Boga, modlitwie „Ojcze nasz”. O godzinie 15.00 spotykaliśmy się wszyscy na koronce do Miłosierdzia Bożego. Mimo napiętego grafiku nie zabrakło nam czasu na wspólną zabawę i integrację podczas śpiewu przygotowanego przez animatorki muzyczne i pogodnego wieczoru. W niedzielę tuż po Mszy świętej wróciliśmy do domów.

Oprócz modlitwy na rekolekcjach poruszyliśmy też inny bardzo ważny temat – temat ratowania życia. Ksiądz Maciej postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą ratownika i zorganizował krótkie szkolenie z zakresu obsługi defibrylatora. Defibrylator jest bardzo prosty w obsłudze i oznaczony zawsze symbolem AED. Taki sprzęt znajduje się również w naszym kościele w zakrystii. Dzięki tej wiedzy każdy z nas może uratować życie drugiego człowieka.

Bogu niech będą dzięki za ten wspaniały czas i oby owoce tych rekolekcji były obfite!

ozio_gallery_nano

 

Koniecznie dajcie znać jak mija grudzień w Waszych wspólnotach na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.